0

Biznes w Gruzji: 5 faktów i mitów dotyczących prowadzenia biznesu w Gruzji

Zweryfikowaliśmy 5 twierdzeń dotyczących prowadzenia biznesu w Gruzji. Sprawdź które są faktami a które mitami.

  1. Mniejsza biurokracja: FAKT. Przedsiębiorcy działający na terenie Gruzji spotykają się ze zdecydowanie mniejszą liczbą procedur administracyjnych przy zakładaniu i prowadzeniu firm niż np. w Polsce. Ponadto uproszony jest system podatkowy.
  2. Gruzini pomogą Ci w prowadzeniu firmy: MIT. Społeczeństwo Gruzji jest otwarte i nastawione prorynkowo, ale mimo to zmaga się z typowymi problemami mentalnościowymi charakterystycznymi w państwach poradzieckich. Przypadki braku poszanowania własności prywatnej (spotykane np. w rolnictwie) oraz brak punktualności to tylko przykładowe problemy z zakresu HR, z którymi musi spotkać się każdy inwestor.
  3. Gruzja stara się wspierać inwestorów: FAKT. Obecny rząd Gruzji (tak jak poprzedni) podejmuje liczne działania na rzecz przyciągnięcia zagranicznego kapitału, który stworzy nowe miejsca pracy i zapewni transfer know-how. W praktyce może wyglądać to jednak różnie.
  4. W Gruzji kapitał „lepiej pracuje” niż w Polsce: FAKT. Jednym z problemów Gruzji jest brak kapitału, tj. środków na inwestycje. Dlatego też polski inwestor nawet z średnimi zasobami może spotkać się z wieloma ofertami zainwestowania środków, z których część będzie opłacalna. Szczególnie warte zainteresowania są nieruchomości, mieszkania na wynajem, budynki do przeznaczenia na cele turystyczne, winnice, etc.
  5. Inwestując w Gruzji możesz liczyć na dotacje z Unii Europejskiej: MIT. UE nie wspiera bezpośrednio inwestycji w krajach trzecich. Jedyne na co możesz liczyć to skorzystanie z projektów wspierających eksport polskich produktów na rynki zagraniczne (w tym rynek gruziński) oraz wsparcie działań promocyjnych.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *