0

Szansa na rynek Armenii

20 maja w Łodzi na zaproszenie Fundacji Ambitna Polska doszło do spotkania Ambasadora Republiki Armenii z przedstawicielami lokalnego biznesu. To spotkanie stanowi pretekst do rozpoczęcia rozmów dotyczących polsko-armeńskiej współpracy gospodarczej.

Rząd Nikola Pasziniana, który powstał po masowych protestach (nazywanych „aksamitną rewolucją”) mających miejsce wiosną 2018 roku, jest otwarta na współpracę gospodarczą z państwami UE. Nowa ekipa rządząca Armenią (koalicja „Mój Krok”) ma zdecydowanie bardziej prozachodnie i proreformatorskie nastawienie niż jej poprzednicy.

Jednakże z powodu konfliktu z Azerbejdżanem rząd Armenii nie może sobie pozwolić na znaczne pogorszenie relacji z Rosją i wybranie (tak jak Ukraina lub Gruzja) bliskiej współpracy z USA i państwami UE. Wobec tego Armenia stara się lawirować pomiędzy Rosją (powód bezpieczeństwa) a Europą (kontakty biznesowe i kulturowe).

W tym miejscu warto zauważyć, że Armenia to kraj o znacznym rozwarstwieniu społecznym; z jednej strony około 25% społeczeństwa żyje poniżej ubóstwa, jeszcze niedawno pensja minimalna wynosiła równowartość 500zł, z drugiej natomiast istnieje znaczna grupa oligarchów: niezwykle zamożnych przedsiębiorców mających powiązania polityczne. Wielu z nich posiada bezpośrednie powiązania z poprzednią ekipą, obaloną w wyniki aksamitnej rewolucji. Można więc liczyć na to, że będzie ona stopniowo wypierana także z gospodarki.

Gospodarka Armenii znajduje się obecnie w złym stanie. Rozwój ekonomiczny jest blokowany przez problemy strukturalne oraz polityczne, wobec konfliktu z Azerbejdżanem eksport odbywa się tylko przez Gruzję lub drogą lotniczą. Problemem jest również brak zagranicznych inwestycji.

Czy Armenia może stać się „ziemią obiecaną” dla polskiego biznesu? Na drodze do tego może stać kilka czynników: problemy infrastrukturalne, względnie mały rynek wewnętrzny, problemy polityczne. Jednak z pewnością warto przyjrzeć się możliwości działania w branży turystycznej (popularność Armenii będzie rosła), eksportowi polskich produktów przetworzonych oraz importowi znakomitych armeńskich alkoholi.

Autor: dr Janusz Wdzięczak, ekonomista, członek zwyczajny Thomas Jefferson Research Center, absolwent Szkoły Polsko-Rosyjskiej UW. Ekspert w zakresie gospodarek Europy Wschodniej.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *