0

Nowe amerykańskie sankcje na Rosję

Wraz z początkiem sierpnia rząd USA wprowadził nowe sankcje na Rosję. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Departament Stanu mają one obejmować przede wszystkim:

  1. blokowanie udzielania Rosji wsparcia przez międzynarodowe instytucje takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) czy Bank Światowy (BŚ), w przypadku których rząd amerykański ma duży wpływ na ich decyzyjność,
  2. zakazanie amerykańskim bankom oraz funduszom inwestycyjnym udzielania pożyczek w walucie innej niż ruble, a także kupowania obligacji innych niż rublowe.

Ponadto sankcje zakazywać będą eksportu kolejnych kategorii towarów do Rosji. Ma to jednak znaczenie minimalne (szczególnie, iż sankcje na konkretne towary są zazwyczaj obchodzone).

Tytułem komentarza należy zwrócić uwagę na sankcje dotyczące międzynarodowych organizacji finansowych oraz zakazu pożyczek. Wprawdzie wielu komentatorów stwierdziło, że nowe sankcje będą miały bardzo ograniczony wpływ na rosyjską gospodarkę, jednak trudno przyznać im rację.

Odcięcie Rosji od potencjalnej pomocy MFW i BŚ, a także zakaz udzielania pożyczek w walutach innych niż ruble powoduje ograniczenie potencjalnych źródeł finansowania budżetu Rosji oraz dopływu dewiz. O ile obecnie, przy słabej ale stabilnej sytuacji makroekonomicznej Rosja nie musi sięgać po tego typu wsparcie, to w momencie spowolnienia gospodarczego czy nawet światowej recesji tego rodzaju sankcje (o ile zostaną utrzymane) mogą być poważnym problemem dla Rosji.

Warto również zwrócić uwagę, że sankcje mogą spowodować konieczność zwrócenia się przez Rosję w stronę instytucji finansowych kontrolowanych przez Chiny. Jednak nie jest to rozwiązanie wymarzone przez Kreml, który nie chce uzależniać się od swojego wschodniego sąsiada.

Rynki-Wschodnie.pl

Autor: dr Janusz Wdzięczak, ekonomista, ekspert ds. Europy Wschodniej i finansowania inwestycji. Członek zwyczajny Thomas Jefferson Research Centre (Tibilisi), absolwent Szkoły Polsko-Rosyjskiej UW.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *